Brüsszel kudarcot vallott: nem sikerült megbüntetni Magyarországot

2025. május 27. 11:43

A tagállamok többsége továbbra sem hajlandó támogatni Magyarország megbüntetését, így ismét elbukott Brüsszel politikai támadása a szuverenitását védő kormány ellen.

2025. május 27. 11:43
null

Az Európai Unió tagállamai között továbbra sincs meg a szükséges többség Magyarország szankcionálására a jogállamisági eljárás keretében – közölte egy uniós diplomata, az Euronews szerint, a május 27-i brüsszeli meghallgatás előtt. 

A miniszterek az úgynevezett 7. cikk szerinti eljárás részeként vitatják meg a magyarországi demokrácia és jogállamiság helyzetét, ám sem a szankciók elindításához szükséges egyhangúság, sem a politikai megrováshoz elegendő 80 százalékos többség nem áll rendelkezésre. 

„Ami számomra világos, hogy jelenleg nincs meg a szükséges szavazati arány” – mondta a diplomata.

Ezt is ajánljuk a témában

A 7. cikk szerinti eljárást az Európai Parlament kezdeményezte 2018-ban, elsősorban a magyar igazságszolgáltatás függetlensége és a sajtószabadság állapota miatt. Azóta nyolc alkalommal tárgyalták az ügyet, de a tagállamok sosem léptek a második szakaszba, amely már szankciókról szólna. 

A május 27-i brüsszeli ülésen várhatóan szóba kerül a budapesti Pride felvonulás betiltása, valamint a külföldi finanszírozású médiát érintő új átláthatósági törvénytervezet is. 

A meghallgatásokon Magyarország beszámolót ad a jogállamisági helyzetről, a tagállamok pedig kérdéseket tehetnek fel, aggodalmaikat megfogalmazhatják.

Szlovákia már jelezte: Robert Fico kormánya megvétózna minden kísérletet, amely Magyarország megbüntetését célozná. 

Fico korábban úgy fogalmazott, „amíg én vagyok hivatalban, soha nem hagyom, hogy egy országot megbüntessenek pusztán azért, mert kiáll a nemzeti szuverenitásáért.” 

Más tagállamok részéről is várható ellenállás. A cikk szerzője rámutat, Magyarország szerint a jogállamisági eljárás valójában „politikai boszorkányüldözés”, és Budapest régóta szorgalmazza az uniós szankciós mechanizmus reformját. 

Lengyelország esetében a 7. cikk szerinti eljárás a Tusk-kormány hatalomra kerülésével és a vitatott igazságügyi reform visszavonásával zárult le.

Nyitókép: FREDERICK FLORIN / AFP

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Malo kingi
2025. május 28. 14:19
Szép lassan rájönnek hogy csak egy valaki haladt jó irányba az autópályán!
rantidi
2025. május 27. 13:45
hogyan fog kivergődni ebből Luxemburg?
bozso-az-ordog-es-annak-ugyvedje-69
2025. május 27. 13:02
Úgy hallottam a holland Zöld-párti Tineke Strik maga azt nyilatkozta, hogy 9 állam ellenzi a szankciókat Magyarország ellen. Szlovákia mellett sejtésem szerint Ausztria, Bulgária, Olaszország benne van, talán Szlovénia és Horvátország is, nagyon-nagyon talán Hollandia és Portugália is. Ez összesen 8 állam (ha mind eltaláltam). De a megmaradt egyről csak furcsa elgondolásaim vannak: Orbán feltűnően gyakran egyeztet Macron-nal --- Franciaország lenne talán? A görögök és a ciprusiak további lehetőség volt --- az orosz olajat fuvarozó tankhajó-flottájuk okán, amelynek EU-s szankcionálásának megakadályozásához kérhettek magyar segítséget, de az EU az utóbbi fél évben már majdnem teljesen betiltotta ezt, úgyhogy ezek valszeg már nem eshetőségek. Felmerül még Románia --- besegítettük őket a schengeni övezetbe, de ez teljes va-banque. Ha a hétvégén Nawrocki-t választják a lengyelek, akkor talán Tusk belebukna abba --- és a lengyelek szilárd támaszok lehetnének!
nempolitizalok-0
2025. május 27. 12:33
pitymallat26 2025. május 27. 12:29 Dehogynem sikerult "Átlépte az 500 millió eurót a Magyarországra kirótt uniós bírság" Majd kifizetitek, ket Brusszelezes kozott, kamatokkal" Addig állj féllábon te tetves kis külföldi majom:D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!